Jak na to: Kosení a zahradničení

mapa není k dispozici

Datum / čas
Date(s) - 8.6. 2020 - 17.6. 2020
12.00

Místo konání
Sklenářka

Kategorie


Přijeďte za námi strávit jarní dny pobytem na čerstvém vzduchu uprostřed lesů. Budeme opečovávat prostor Sklenářky pomocí kos, hrábí, motyček a dalšího náčiní.

Nabízíme základy, jak si správně připravit kosu na kosení, techniku kosení, základy zahradničení a mnoho jiného na téma, kterým se na Sklenářce zabýváme – soběstačnost, napojení na přírodu a na sebe samé, zdravý a prospěšný způsob Žití. Nejde o klasický kurz, ale spíš společné bytí venku tak, aby si každý mohl najít svůj vlastní rytmus splynutí s přírodou a meditací v sobě, a přitom se dozvědět o tom, co ho zajímá.

Vítán je každý, kdo se nebojí přidat ruku k dílu. Nezáleží, jestli zkušenosti s kosením či zahradničením už máte či nikoliv. Potřebné nástroje Vám zapůjčíme, pokud budeme vědět předem kdy a na jak dlouho přijedete. Doporučujeme vzít si vlastní kosu a brousek, pokud je vlastníte. Začátkem června dorazily nové dvě kosy a ergonomická nastavitelná kosiště od prvotřídní Rakouské znyčky FUX, tak si můžete vyzkoušet, jaké nastavení kosiště by vám vyhovovalo. V případě chuti Vám podle toho časem můžeme vyrobit i kosiště na míru, abyste si kosení mohli náležitě užít a plně využívat potenciál této meditace, která velice svědčí tělu i duchu.

Lze přijet na libovolný počet dnů.

Někdy během tohoto otevřeného termínu přijede i vřelý a sdílný mistr kosy a spolupořadatel Orlického sekáče Josef Morávek z Vamberka. Posdílí své poznatky a zkušenosti, zakosí si s námi a v případě zájmu může udělat prezentaci o kosení, výrobě kos, setkáních a soutěžích. Termín upřesníme a doladíme podle přihlášených zájemců.

Pokud budeme mít chuť, můžeme některé dny vyrazit kosit ve 4 hodiny ráno, tak jak se to od nepaměti dělalo. Tráva je tou dobou nejkřehčí, takže to jenom sviští a chřoupe za zpěvu prvních ptáků a vycházejícího slunce. Zahrádka také bují životem a i dalších činností je tu dostatek.

Ubytování je k dispozici v prostorách Sklenářky nebo ve vlastním stanu. Stravování od Sklenářky bude k dispozici většinou během víkendů (napíšeme v předstihu, o které dny se jedná) a v ostatní dny si můžeme uvařit společně z vlastních zdrojů, ideálně venku na ohni, když počasí dovolí.

Za znalosti, které Vám předáme, si nic neúčtujeme, avšak ubytování a jídlo si hradí každý sám (nocleh v budově 250 Kč, ve stanu 150 Kč, plná vege penze 300 Kč)

Pokud Vás naše pozvánka zaujala, pošlete nám ideálně týden před příjezdem ONLINE PŘIHLÁŠKU – uveďte termín návštěvy, počet lidí, preferované ubytovaní a jestli budete mít vlastní kosu, ať máme představu, co máme přioravit, aby každý dostal co potřebuje.

Těšíme se na setkání.

Proč kosit kosou?

Kosení je velmi šetrný způsob, jak se postarat o své zdraví i své pozemky. Při kosení se dá rozvíjet práce s tělem, meditace v pohybu. Oproti sekání motorovými sekačkami je Vašemu zdraví i životu v trávě velice prospěšné. Tráva se dá pak lehce shrabat a použít například jako krmení pro zvířata. A navíc ta radost z práce a pohybu, kde Vás neruší neustálý hluk motoru elektrické či benzínové sekačky.

Proč pěstovat permakulturně?

Jedná se o vědomou činnost při které se člověk snaží co nejvíce pracovat v souladu s přirozenými přírodními procesy. Zahrada je přitom vnímána jako celek a velmi citlivě a nenásilně se s ní také tak pracuje.