Soběsta(te)čnost – jezírko, les

mapa není k dispozici

Datum / čas
Date(s) - 16.4. 2021 - 25.4. 2021
18.00 - 16.00

Místo konání
Sklenářka

Kategorie


Desetidenní blok věnovaný praktickým dovednostem v lese, na zahradě, na stavbě.

V dubnu bude věnován čištění jezírka a úklidu areálu/lesa po zimě. Rádi se podělíme o své zkušenosti s péčí o les a louky. Bude možné se připojit k pravidelné jógové praxi (v 7h ráno meditace v tichu a v 17h cvičení). Další vyplyne na místě podle chuti.

Pobyt je zakončen Dny otevřených dveří pro zájemce o život ve Společenství – představení Sklenářky z několika rovin života, které se zde prolínají a sdílení zkušeností ze života ve Společenství.

V sobotu 24. dubna bude v rámci toho probíhat Den otevřených dveří v loni dostavěném a čtyřčlennou rodinou obydleném TinyHousu, a v neděli 25. dubna Forum lidských práv (podrobnosti brzy).

Příspěvek na pobyt: 600 Kč/den (nocleh a plná penze). Vaše pomoc v areálu je vyvážena výměnou za naše zkušenosti, čas vám věnovaný, a program.

S sebou: pracovní oblečení a obutí do přírody, na čištění jezírka holinky.

PŘIHLÁŠKA

===============================================

JEZÍRKO NA SKLENÁŘCE

Kruhové jezírko na Sklenářce vzniklo souběžně s vilou, tedy na začátku 20. století. Dno i stěny nádrže jsou z betonu a jezírko je napájeno přírodní vodou z přilehlého potůčku. Na západní straně je přepad, kterým voda odtéká pod loukou do tůňky mezi stromy a zpátky do potoka.

Jezírko obývají okrasní kapři Koi a několik druhů menších ryb, na jaře slouží jako útočiště pro žáby a občas ho osídlí hnízdící kachny.

V jeho vodě je smísených několik dalších vod – z Gangy, řek Orlických hor a několika dalších pramenů z poutních míst v Čechách. Uprostřed jezírka je pod vodou kamenný sokl, který byl dříve základnou pro fontánu. Ta již dávno zanikla a v současné době stojí na soklu sud s bílými lekníny, které v létě rozkvetou na hladině.

Jezírko pravidelně jednou za 2-3 roky čistíme – znamená to vypustit vodu, přenést ryby do provizorního bazénu, vyčistit dno od bahna a napadaného listí a opravit praskliny v betonu. Celá akce trvá několik dní, s vypuštěním a napuštěním vody několik týdnů. Nejde jen o fyzickou práci, ale i o energetickou očistu prostoru, neboť voda má kvalitu smývat, odpouštět a očišťovat, a za dva až tři roky toho v prostoru, který je očistám určen, nabere opravdu dost.

Pokud vás volá kontakt s elementem vody, očista a péče o vodu Sklenářky, pomoc více než vítáme.