Přechod přes žhavé uhlíky

Chůze přes žhavé uhlíky (Firewalk)

WBC5_15_t_TISK

foto: Tomáš Kučera

Přechod přes žhavé uhlíky slouží jako očistný a transformační způsob léčení a modlitby, a jako iniciační neboli přechodový proces v dospívání.

Používání žhavých uhlíků k přechodu či tanci, bylo rozšířené v různých dobách a tradicích na blízkém východě, v Africe i Asii. V současné době se v mnoha podobách používá i v naší společnosti. Rituál je založený na vztahu člověka a ohně, jednoho ze základních přírodních elementů, symbolizující transformaci.

Síla tohoto rituálu spočívá zejména v možnosti změnit osobní myšlenkové vzorce a dostat se za hranice svého mentálního omezení. Otevírá účastníkům příležitost k úplnému sebepřijetí, zdravému sebevědomí v pokoře, k překonání hranic ega a přijetí zodpovědnosti za své chování a jeho následky, zejména ve vztahu k ostatním bytostem a ke zdrojům přírody, Matky Země. Umožňuje symbolicky něco ukončit a s pomocí ohně se rozloučit s tím, co potřebujeme odložit, nebo se naopak s prvním krokem do ohně otevřít novému životnímu období či rozhodnutí.

Rituál Přechod přes žhavé uhlíky, který pořádáme, ctí a respektuje symbiózu člověka a přírody i význam symbolického propojení tradice a současnosti.

Celý obřad sestává z osobní přípravy koncentrací a meditací, společné přípravy posvátného ohně i přechodové dráhy. Tou je pruh udusané zeminy dlouhý 3-6 metrů (může být i více), na kterou se v závěrečné, vrcholné fázi obřadu rozprostírají rozžhavené uhlíky. Účastníci  jednotlivě přecházejí po uhlících, v plném soustředění, v přítomnosti, za podpory ostatních účastníků, bubnů, chřestidel a posvátných zpěvů.

Obřadem provázejí Honza a Tereza Dlabalovi (FLORESTA).

P1150097b

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.