Dušičková potní chýše

30. října od 9h

Obřad Potní chýše je očistný, transformační a detoxikační rituál, během kterého se člověk obrací do svého nitra a uvědomuje si propojení se všemi elementy, ze kterých je stvořen Svět.

Čas Samhainu/Dušiček tvoří hranicí mezi létem a zimou, a je vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Bylo zvykem například prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu.

Svátek Dušiček (v keltském kalendáři svátek Samhain, v mexické tradici Dia de los Muertos, v moderním světě Halloween) se slaví v takzvaný „čtvrtící den“, tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem. Jiným čtvrtícím dnem jsou Hromnice (v keltském kalendáři svátek Imbolc) a Čarodějnice (v keltském kalendáři Beltain, protipól Samhainu přesně po půl roce).

Tato energie se nyní potkává s energií temného měsíce ve fázi novoluní, které nastane v neděli po 18. hodině. Pojďme tuto energii využít k hlubokému ponoření do svého nitra i stínů, a k poděkování zemřelým předkům známým i neznámým, kteří nám vyšlapali cestu.

Příprava ohně a kamenů pro potní chýši začne v neděli v 9h ráno a do potní chýše vstoupíme kolem poledne. Obřad provází Honza Dlabal.

S sebou doporučujeme vzít lehké oblečení do potní chýše (spodní prádlo nebo lunghi) a ručník.

Příspěvek na obřad potní chýše je dobrovolný.

Možnost noclehu za 250 Kč, jídlo za 100 Kč (oběd/večeře) nebo 60 Kč (snídaně).  Prosíme o přihlášení předem na e-mail tereza@sklenarka.cz, s upřesněním zda budete chtít nocleh a jídlo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.