Ženský kruh

To by mě zajímalo, co tam ty ženský dělaj…“ zní častý zvědavý komentář mužů ku příležitosti setkání žen v kruhu.

Nejde o nic tajuplného, ale naopak velmi přirozeného, co jsme ovšem v moderní civilizaci pozapomněli. Tak jako muž a žena odjakživa tvoří dynamickou polaritu nutnou pro zachování rodu, tak i pospolitost mužů nebo žen tvořila vždy přirozenou součást života. Muži odcházeli lovit nebo bojovat, ženy udržovaly domácnost, pečovaly o děti a úrodu a z toho plynula přirozená vzájemná výpomoc a sdílení.

V moderním světě obvykle žijeme v oddělených bytech v rodinách (muž-žena-děti) a pospolitost „svého druhu“ hledáme mimo domov, v cukrárnách, hospodách, na fotbalových zápasech atakdále. Na své partnery uvalujeme očekávání, že nám budou vším – nejen partnerem a rodičem dětí, ale i kamarádem/kamarádkou, pomocníkem s každodenními záležitostmi, dobíječem energie i terapeutem… Zapomněli jsme také na důležitost přechodových rituálů, které tvoří oporu pro jednotlivé etapy života – od zrození přes pubertu, svatbu, narození dítěte, přechod do středního věku a smrt.

Ženský / mužský kruh přinášejí možnost poodstoupit, spočinout, sdílet, načerpat energii a zjistit, co vlastně sami pro sebe v danou chvíli potřebujeme.

Ženský kruh je hlavně prostorem PLYNUTÍ, INTUICE a EMOCÍ. Může mít silný a jasný záměr, ale způsob, jakým se odvíjí, je často tvořen nepopsatelnou magií, kterou tvoří momentální situace a energie všech zúčastněných. „Pojďme něco dělat“ je typickým hlasem mužské energie; „Pojďme dělat nic“ je vědomým rozhodnutím být plně přítomná s tím, co je a dovolit si nevědět.

Ženský kruh je pozvánkou přinést to, co právě prožívám, bez příkras a bez masky, vyložit to doprostřed a odevzdat moudrosti babiček, které jsou s jakýmkoliv kruhem žen propojeny. Je to prostor bez hodnocení, a prostor sdílení nejen osobních příběhů, ale i kolektivního příběhu ženství, který v ženském kruhu často prosákne na povrch a hlásí se o slovo, přijetí i léčení. Prostor pro modlitbu za rovnováhu na Zemi, za Život, Muže a Děti, Vodu, Měsíc a cykly, Úrodu, Lásku, Radost, Vděčnost…

Je úlevné zjistit, že jsme všechny pro sebe navzájem Sestrami, které tkají pavučinu života. Vlákna jedinečných darů každé z nás tvoří pevnou, ale pružnou síť, která je naší oslavou Života i oporou v náročných časech.

Pořádá FLORESTA  (provází Tereza Dlabalová a další ženy)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.