MOONLODGE (MĚSÍČNÍ CHÝŠE)

moonlodgeV lese poblíž Sklenářky je místo pro ženy, které se chtějí (nejen) v Měsíčním čase stáhnout do ústraní, ponořit se do vnitřního ticha, načerpat sílu z Matky Země, nechat s krví odplynout minulý měsíc a zasít v sobě semínka snů a tvořivosti pro měsíc nový.

Období před menstruací a menstruace je pro ženu časem, kdy se otevírá brána mezi světem viditelného a neviditelného. Může přinést hluboké vhledy a vize, explozi tvořivosti, živé sny přinášející zprávy z podvědomí, vědomí vlastní moci a sexuality, mocnou energii vzniku a zániku. Je to čas pro zastavení, uzavření měsíce, propuštění toho, co neslouží, čas pro očistu těla i duše. Premenstruační syndrom není nemoc, ale přirozený projev tohoto období. Pokud žena nedopřeje v tomto čase svému tělu odpočinek a výživu, tělo po nich různými způsoby volá a upozorňuje na nutnost se zastavit.

Grandmother-Moon-Lodge-2011-small1Naším záměrem je nabídnout ženám prostor pro uvědomění a oslavu tohoto cyklu v sobě, a jeho uctění jako daru a projevu tvořivé síly života. Měsíční chýše nese odkaz mnoha přírodních národů. V dobách, kdy neexistoval lineární kalendář, byl měsíc klíčovým spojencem pro počítání času a mocným symbolem koloběhu růstu, zániku a obnovy. Ženský cyklus plodnosti, který v průměru trvá 28 dní, odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země. Měsíci byly odjakživa přiřazovány ženské atributy odpovídající energii JIN, zatímco Slunci atributy mužské, odpovídající energii JANG.

Období dorůstajícího měsíce odpovídá době Bohyně Panny, energii rána, jara a nového začátku, kdy v ženě vzniká nové vajíčko, naděje nového života. Úplněk odpovídá době plnosti a plodnosti, u ženy době ovulace a energii poledne a léta, Bohyně Matky. Ubývající měsíc odpovídá v ženě času, kdy neoplodněné vajíčko spěje k nevyhnutelnému zániku. Vimages přírodě nese stejnou energii čas večera a období podzimu a odpovídá jí archetyp moudré Čarodějnice, ženy po přechodu. A novoluní, období temných nocí, kdy Měsíc z oblohy zcela zmizí, koresponduje s fází menstruace, očisty před novým začátkem. V přírodě představuje noční nebo zimní odpočinek a tato fáze je časem bohyně Stařeny a smrti, temného chaosu, NIC, ze kterého se zrodí nový život. Pokud žena neužívá antikoncepci, obvykle se její cyklus sladí s měsícem tak, že menstruace přichází buď v době novoluní nebo úplňku.

Měsíční chýše na IMAG0009Sklenářce byla založena v srpnu 2013 v kruhu sedmi žen a je udržována ženami, které zde žijí. Tvoří ji medicinský kruh stromů, jehož strážkyní je bříza a pletenec jejích kořenů je oltářem. V kruhu je postavena proutěná chýše propletená větvemi a listím jako jednoduché přístřeší pro spočinutí v náruči lesa. Vedle chýše je vně kruhu oltář Bohyně, ke kterému mají přístup i muži a slouží k uctění ženského principu.

V chýši můžete během menstruace strávit libovolně dlouhý čas – od několika hodin až po tři dny. Tento čas nazýváme podle Jamie Sams HEALING QUEST , který je alternativou Vision Questu na mužské cestě válečníka.

Žena obvykle v běžném životě dává, pečuje o ostatní. Měsíční čas je časem spočinutí a péče o sebe, a je proto důležité, aby se cítila v bezpečí a nasycená. Během menstruace je dobré pít hodně vody a jíst jednoduché a čisté jídlo. Když žena hladoví nebo žízní, může se cítit v ohrožení a neuvolní se natolik, aby přijala tvořivé vize a obnovila síly. Hluboké spojení s vlastní krví a Matkou Zemí může být srovnatelné se stavem po několikadenním půstu nebo nespání.

Během Healing Questu je dovolena jen činnost, která vychází z Tvého nitra – psát, zpívat, kreslit, hrát na hudební nástroje, tančit, mIMAG0016editovat, vyrábět šperky apod. Žádné informace zvenčí – žádné knihy, reprodukovaná hudba, telefon nebo počítač.

Pokud budeš chtít, můžeš mít svou průvodkyni, ženu, která Tě na cestu vyprovodí, bude pro Tebe na Sklenářce držet energii, v případě vícedenního pobytu Tě jednou denně navštíví, po návratu Tě opět přivítá a společně cestu uzavřete.

S sebou doporučujeme vzít:

 • karimatku, polštářek, deku či spacák
 • vodu a jídlo (ideálně ovoce, oříšky, obilné placky apod.)
 • předměty síly, vykuřovadla, karty
 • blok, tužku, pastelky, buben, chřestidlo nebo jiné hudební nástroje, korálky, … cokoli, čím můžete dát průchod vlastnímu vyjádření
 • ubrousky, toaletní papír a další hygienické potřeby, sáček na odpadky, pro delší pobyt baterku, repelent, pláštěnku

Pokud cítíš, že chceš do měsíční chýše vstoupit, nebo máš otázku, napiš Tereze – tereza@sklenarka.cz.

Vítej v prostoru, kde můžeš sama se sebou oslavit temnotu, doplnit síly a vrátit se ke kořenům Ženství a Sesterství.

 

Knihy s tématem ženské cykličnosti, menstruace a návratu Bohyně:

 • Miranda Grey: Rudý měsíc, Cyklická žena
 • Jamie Samsová: Třináct klanových matek548
 • Demetra Georgevová: Mystéria temné luny
 • Riane Eislerová: Číše a meč, agrese a láska
 • Sylvia B. Perera: Sestup k Bohyni 
 • P. Shuttle, P. Redgrove: The Wise Wound (anglicky)
 • M. Pogačnik: Die Landschaft der Göttin (německy)
 • knihy a objevy archeoložky Marije Gimbutas 
 • projekt Měsíc v nás: www.mesicvnas.cz
 • film Červený stan
 • dokument Čas Měsíce

V Čechách se postupně obnovuje tradice rituálu MENARCHE – oslavy první menstruace a přechodu dívky v ženu, stejně jako další rituály důležité v životě ženy (svatba, porod dítěte, menopauza).

Semináře a rituály pro ženy provází např. Tamara Melissa (www.cestazeny.cz), Barbora Zemanová Nádvorníková (www.barboranadvornikova.cz), Monika Michaelová (www.indigenousnature.cz), Katka Kramolišová a Ivana Megová (www.zenskekruhy.cz), Lilia Khousnoutdinova (www.lilia.cz).

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.