Obřad potní chýše

ísweatlodgeRituál očistné potní chýše (temascal, inipi, sweatlodge) je transformační způsob léčení a modlitby, s hlubokými kořeny v tradicích původních obyvatel nejen severoamerického kontinentu.

Je prostředkem k úplnému otevření cesty do nitra vlastního srdce, symbolizujícího podstatu našeho pravého já. V tomto spojení pak nalézáme přímou cestu k Bohu, napojení na moudrost našich předků, odpovědi na existenciální otázky, kdo jsem já, či o smyslu života. Během procesu můžeme překonat hranice své omezené mysli i komfortní zony fyzického těla, a tím umožnit rozpuštění svých myšlenkových vzorců, např. nedůvěry, pochybností a strachů.

Obřad otevírá účastníkům příležitost k úplnému sebepřijetí, zdravému sebevědomí v pokoře, k překonání hranic ega a přijetí zodpovědnosti za své chování a jeho následky, zejména ve vztahu k ostatním bytostem a k přirozeným zdrojům přírody, Matky Země.

Zpravidla se koná na základě potřeby a záměru  jednotlivce, či skupiny, ale také při slavnostních přiíležitostech a ceremoniích, jako jejich úvod nebo závěr.

Účastníci sedí uvnitř malé, zatemněné chýše, okolo nehluboké díry v Zemi, kam se postupně nosí kameny, symbolizující naše předky – propojení s naším původem a jejich moudrost-paměť, rozžhavené v ceremoniálním ohni. Ty se průběžně ve čtyřech fázích polévají vodou, za účelem vzniku horké páry, která proniká a působí na všech úrovních lidské bytosti (tělesnost, smyslové vnímání, funkce mysli, duchovní spojení duše s Bohem a ostatními energiemi). Během obřadu se lidé propojují v tiché meditaci a za zpěvů posvátných písní se svým zdrojem, s přírodou, svými předky a stvořitelem.

Obřadem provází Honza Dlabal s podporou své ženy Terezy.

Honza se na cestě inspiroval a učil od Míry Kašpara (šamanské tradice původních obyvatel severní Ameriky) a Jorgeho RedTail Hawka (tradice Lakota), v současné době se inspiruje a učí od Ala Paliscy (tradice Cherokee).

Naše potní chýše je zasvěcena Srdci a slouží k modlitbě a očistě dobrým způsobem, v podpoře jasného  záměru dle potřeby jednotlivce či skupiny, v pevném propojení s předky, elementy,  podstatou Bytí.

 

 
Průběh rituálu:
Příprava – stavba potní chýše
Jednoduchá konstrukce je zhotovena z ohebných větví/kmenůP1140496 stromů spojených tak, aby vytvořily kopuli. Uprostřed chýše je vykopána prohlubeň, do které se vkládají rozžhavené kameny. Celá stavba je pokryta přikrývkami tak, aby z ní neunikalo teplo a uvnitř byla úplná tma.
 
V původní tradici se na každý obřad stavěla nová potní chýše; v dnešní době lze využít jednu chýši i na více obřadů. Nedílnou součástí potní chýše je oltář před vstupem a ohniště určené pouze pro oheň, ve kterém se rozehřívají kameny. Na přípravě místa a ohně se podílejí všichni účastníci obřadu.
 
Obřad potní chýše – začíná očištěním účastníků kouřem bílé šalvěje a vyjádřením modlitby, záměru. Následuje vlastní obřad potní chýše, který zpravidla zahrnuje čtyři kola. Celý obřad je zakončen sdílením.
 
Stromy – šaman požádá svého „bratra“, zástupce mladých ohebných stromů (často lískový ořech, vrba,…nebo takový, který roste poblíž místa) o to, aby ho a jeho „bratry“ mohl použít ke stavbě potní chýše, obětuje na oplátku tabák a poděkuje – ostatní (většinou muži) následují šamanův příklad v počtu odpovídajícím potřebám velikosti chýše.
Kameny – kameny jsou naši předkové, kteří nám předávají svou moudrost, své příběhy. Ideální jsou lávové kameny – ale obecně podle přirozenosti jsou to kameny dostupné místu konání obřadu. Matce Zemi dáme tabák na oplátku za to, že si něco bereme, a poděkujeme.
V obřadu jsou přítomny a propojeny všechny elementy – oheň, voda, vzduch, země.
 
P1150246Co potřebujete s sebou…
Muži – šortky, trenýrky z přírodního materiálu.
Ženy – lehké šaty, dlouhé triko,či šátek kolem těla z přírodního materiálu.
Hodí se ručník navíc a chřestidlo, umíte-li ho používat.
Je vhodné přinést s sebou dary pro „Firemany“ – ty, kteří udržují oheň a nosí kameny, a pro toho, kdo rituál vede.
Upozornění – obřadu by se neměli účastnit ženy v průběhu menstruace. Důvod je ten, že toto období je pro ženu silným očistným procesem samo o sobě. Potní chýše se nedoporučuje osobám s vysokým krevním tlakem a s psychickými poruchami. Těhotenství je taktéž kontraindikací.
Případné dotazy rádi odpovíme.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.