soběsta(te)čnost - praktické workshopy

vytváření společenství podle Scotta M. Pecka

vytváření společenství podle Scotta M. Pecka

„Pokud jako lidstvo chceme přežít, musíme zjistit, co je opravdové společenství“ (Scott. M. Peck). Seminář je určen pro společenství Sklenářky a ty, které vážně zajímá život ve společenství či spolubydlení, mají s ním zkušenost, a nebo již tímto seminářem prošli. Facilitují Honza Nejedlý a Lenka Kočí.

přihláška do 8. ledna
soběsta(te)čnost - praktické workshopy

sdílení zkušeností ze života ve Společenství

V semináři Vytváření společenství (Com­munity Building Workshop) máme možnost prohloubit mezilidské vztahy, prověřit své vnímání a způsoby komunikace.

Forma semináře je založená na zkušenostech psychiatra Scotta Pecka (např. kniha V jiném rytmu), který skrze skupinové procesy nacházel a pojmenoval cesty k tomu, jak se k sobě lidé mohou s pochopením přiblížit a přestat bojovat. Během tří intenzivních dnů si můžeme prožít a osvojit vodítka komunikace, která vedou k hlubší autenticitě a pravdivosti v komunikaci i ve vztahu k sobě.

Možnost účasti na Sklenářce je specifická tím, že nepůjde o skupinu náhodných osob, ale hosté se přidají ke kruhu Sklenářky, který se vzájemně zná a pracuje spolu na společném projektu. Vítáme tedy ty, kteří buď Sklenářku znají, nebo mají zkušenost s jinou komunitou. Pro nováčky v tomto poli doporučujeme neutrální seminář pro účastníky, kteří se neznají.

Začneme ve čtvrtek v 18 hod, skončíme v neděli v 17h. Jde o ucelený skupinový proces a je nezbytné účastnit se celého semináře. Doporučujeme včasný příjezd a prostor pro integraci.

Ubytování je zajištěno ve vile, na posteli s prostěradlem ve vlastním spacáku. V případě potřeby lze za příplatek zapůjčit peřiny s povlečením. Stravovat se budeme vegetariánsky (plná penze) a během dne možnost samoobslužného občerstvení (teplé nápoje, dobrůtky). Seminář se koná celou dobu vevnitř, v obklopení tichým lesem.

Lektoři: Procesem nás budou provázet facilitátoři Honza Nejedlý a Lenka Kočí.

Cena ubytování s plnou penzí: 2220,– Kč. Doporučený příspěvek pro lektory v rozmezí 2500 – 4000 Kč.

Místo vám bude rezervováno po zaslání nevratné zálohy 2000 Kč na účet 2200509951/2010. V případě zrušení účasti za sebe můžete nalézt náhradníka. V případě, že by pro vás byly finance překážkou v účasti, napište na tereza(a)skle­narka.cz, pokusíme se najít oboustranně přijatelné řešení.

VÍCE O SEMINÁŘI

Jelikož se seminář neřídí žádnou viditelnou strukturou, kterou by mohli účastníci, byť nevědomě naplňovat, umožňuje tento prostor vstoupit do běžně nepřístupných hloubek. Přes počáteční výzvy postupně začínají všichni, každý svým tempem, vstupovat do prostoru, kde současně zažívají svou jedinečnost a přitom jsou ve své zranitelnosti plně a bez předstírání akceptováni skupinou.  Tak, jak všichni postupně procházejí svým individuálním procesem, výsledkem je „psychologický zážitek spole­čenství“. Jde o velmi naplňující stav, s intenzivním prožitkem vlastního já i skupinového my, s přítomným pocitem základního bezpečí, přijímáním a využitím rozdílností mezi účastníky, zážitkem plynulé tvořivé spolupráce skupiny a dovedností produktivně řešit konflikty.

Přínosy:

  • Individuální úroveň: zvědomění obvyklých vzorců komunikace, ukotvení otevřené autentické komunikace, práce s projekcemi a přenosy, prohloubené poznání vlastní individuality a osobního přínosu ve skupině, otevřenost k rozdílnostem druhých, uzdravení vnitřních zranění a integrace polarit vlastní osobnosti.
  • Vztahová úroveň: hluboké porozumění druhým, přijímání odlišností, prohloubení vztahů také na neverbální úrovni a schopnost otevřené funkční komunikace.
  • Skupinová úroveň: vnímání celé skupiny jako propojeného organismu, vzájemná podpora, využití potenciálu každého jedince při tvořivé spolupráci, synergie a „flow efekt“ při zvládání úkolů a výzev, konstruktivní řešení sporů a konfliktů, reflexe skrytých témat kolektivu, otevřenost ke konsenzu a integrace hluboké demokracie. Tyto skupinové „dovednosti“ jsou ovšem ukotveny především na osobní rovině a využijete je tak prakticky ve svých vztazích a kolektivech, které jsou součástí vašeho běžného prostředí.