prožitková sebepoznávací setkání

soběstačný týden

soběstačný týden

sebe-poznávací a pracovní týden: přes den čištění jezírka, lesa a opečování prostoru Sklenářky po zimě, okolo toho bohatý doprovodný program v pospolitosti Kruhu, k podpoře osobní individuální cesty (ztišení, pohyb, očista, sdílení...)

SOBĚSTAČNÝ TÝDEN nabízí příležitost k osobnímu rozvoji a vzdělání, ekologicky a soběstačně zaměřenou pracovní pomoc v prostoru i prožitek krátkodobého společenství. Přidejte se, posuňte sami sebe na své osobní cestě a zároveň podpořte svou péčí místo, které slouží jako zázemí pro sebepoznání a spočinutí mnoha dalším lidem.

Týden připravujeme ve spolupráci s neziskovkou Forest.ink, která má na Sklenářce své sídlo a dlouhodobě tvoří, udržuje a rozvíjí ekologický a sebepoznávací projekt Bosque Medicinal v ekvádorské Amazonii. Několikrát do roka tam lze vyrazit na měsíční dobrovolnický pobyt podobného zaměření, ovšem v intenzitě deštného pralesa. Pobyt na Sklenářce nabízíme jako méně časově i finančně náročnou alternativu, nebo jako přípravu k cestě do Ekvádoru.

práce

Pomoc v areálu bude probíhat 5–6 hodin denně (od úterý do soboty celý den, v neděli pouze dopoledne). Konkrétní práce vyplyne z aktuálních potřeb prostoru, počasí a složení skupiny. Všechno, co budeme dělat, přispívá k rozvoji a zušlechtění prostoru, soběstačnosti a udržitelnosti lokálního ekosystému. Práce může zahrnovat například:

 • sázení stromů
 • konstrukci plotů
 • zřízení záhonů, políček a péče o stávající zahradu
 • péče o louky
 • zpracování dřeva
 • obnova vodních tůní a čištění jezírka
 • čištění lesních porostů ve spolupráci s Lesní správou
 • pomoc na bio farmě v sousední vesnici

prožitky a zkušenosti

Pobyt není pouze pracovní. Pro účastníky chystáme na každý den společný prožitkový a sebe-poznávací program:

 • denní praxe jógy a meditace, otázky a odpovědi k osobní praxi
 • seznámení s praxí Poradního kruhu, sdílení zkušeností ze života v reálném společenství
 • přechod přes žhavé uhlíky nebo očistná potní chýše
 • oheň, kakaová ceremonie, kruh zpívání a muzicírování
 • očistné techniky z tradic jógy/ájurvédy
 • teorie i praxe zpracování dřeva, péče o les, práce s bylinami, pěstování zeleniny, příprava zdravého a vyváženého jídla
 • informace k dobrovolnickému pobytu v Ekvádoru, pokud se tam chystáte

Konkrétní průběh vyplyne ze složení skupiny, počtu účastníků i počasí.

příjezd

je možný v pondělí / středu / pátek, pobyt trvá do neděle. V den příjezdu s vámi počítáme na večeři, v den odjezdu je podlení jídlo oběd, s výjimkou neděle, kdy se odpoledne koná očistná potní chýše a poslední jídlo je až po jejím skončení v čase večeře.

finance a výměna

Co vás to bude stát:

 • 5–6 hodin jednoduché práce denně
 • finanční příspěvek 6000 Kč (příjezd v pondělí), 5000 Kč (příjezd ve středu) nebo 4000 Kč (příjezd v pátek).

Co za to dostanete:

 • ubytování
 • plná vegetariánská penze
 • doprovodný program (každé ráno jógová praxe, každý večer společný program včetně sobotní kakaové ceremonie, nedělní přechod přes uhlíky), koordinátor skupiny
 • finanční příspěvek zahrnuje částku na podporu ekvádorského projektu Bosque Medicinal

Dopravu na místo si hradí každý sám, v případě cesty vlakem nebo autobusem vás vyzvedneme grátis v Kostelci nad Orlicí.

strava

Na Sklenářce vaříme vegetariánsky, pokud možno co nejvíce s využitím lokálních a sezónních surovin, s podporou vlastní zahrádky. Jídlo můžeme připravovat částečně společně a přitom se dozvíte něco o principech zdravé a vyvážené stravy.

co s sebou

Ubytování je zajištěno v budově nebo chatkách ve vlastním spacáku, nebo lze zapůjčit peřiny s povlečením. K dispozici jsou přezůvky, podložky na jógu, meditační polštářky, pracovní rukavice i nářadí. Kromě otevřené mysli i srdce se hodí pár praktických věcí na pobyt uprostřed přírody: ručník, plavky (pokud se nechcete jako většina lidí koupat v jezírku nazí :), čelovka, oblečení a obutí do suché i mokré přírody, pracovní oblečení, pohodlné oblečení na cvičení a meditaci, deka na ven, repelent, láhev na vodu, bio kosmetika (odpadní voda v celém areálu se po přefiltrování vrací zpět do přírody), osvojené hudební nástroje.

soběstačný týden není dovolená

Máte zájem se přidat? Asi víte, že na Sklenářku lze přijet kdykoli, buď účastnit se jednotlivých programů nebo do individuálního ústraní. Tento týden se liší v tom, že od účastníků reálně očekáváme aktivní pomoc v prostoru, zájem o sebepoznání, ekologická a soběstačná témata a zájem zažít dočasné společenství. Z naší strany budeme společnému času a koordinaci skupiny věnovat více pozornosti a provedeme účastníky aktivitami, o které budou mít největší zájem a poslouží jim na osobní cestě sebepoznání.

Očekáváme od účastníků společnou péči o sdílený prostor, respekt k přírodě i sobě navzájem, snahu o upřímnou a autentickou komunikaci. Podporu hodnot úcty, péče, lásky, pokory a vděčnosti.

Věříme, že tento pobyt vám může přinést zastavení v životě, srovnání myšlenek, seznámení s podobně naladěnými lidmi a inspiraci pro vaši osobní cestu.

Termín dalšího setkání: 16. – 22. září 2024

provází

Honza

Honzito

Tereza

Tereza Dlabalová, Terezita

Petr

Petr Šebesta

Hanka Munay

Hana Dietrichová

prožitková sebepoznávací setkání

vlastnoruční výroba všeho možného, od svíček po dům

prožitková sebepoznávací setkání

Poradní kruh (anglicky Council) je otevřeným kruhem sdílení, který vychází z původního způsobu rokování přírodních národů a přináší do moderní doby opomíjené kvality komunikace. Council sloužil k vyprávění příběhů, hledání správného rozhodnutí nebo k řešení konfliktů v nehierarchické struktuře, která dává všem stejný prostor k upřímnému sdílení i pozornému naslouchání.

prožitková sebepoznávací setkání

Nabízíme pravidelnou denní praxi jógy a meditace a několikrát do roka intenzívní týdenní soustředění.

prožitková sebepoznávací setkání

Sdílíme zkušenosti s permakulturními a biodynamickými principy v zahradě

prožitková sebepoznávací setkání

sdílení zkušeností ze života ve Společenství

prožitková sebepoznávací setkání

workshopy zaměřené na práci se dřevem, od uměleckého zpracování dřeva po stavbu domu

prožitková sebepoznávací setkání

Zpívané modlitby a meditace vedou ke zklidnění mysli, uvolnění těla a  sjednocení pozornosti v Jednotě a Přítomnosti, jsou oslavou bytí v přítomném okamžiku Teď a Tady.

prožitková sebepoznávací setkání

Pořádáme víkendové kurzy vegetariánského vaření (Honza), vaření z divoce rostoucích bylin (Katka) a sezónami insipovaná kuchyňská setkání Čarodějky v kuchyni (Aio).

prožitková sebepoznávací setkání

Přechod přes žhavíky slouží jako očistný a transformační způsob léčení a modlitby, a také jako iniciační (přechodový rituál), ctí a respektuje přirozenost propojení člověka a přírody i tradice a současnosti.