Samhain / Dušičky – večer pro předky

31. října 2013 od 18h

Zveme na setkání v den, který je hranicí mezi létem a zimou a světy živých a mrtvých. Slaví se v takzvaný „čtvrtící den“, tedy den v půli mezi rovnodenností (den stejně dlouhý jako noc) a slunovratem (na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc). Jiným čtvrtícím dnem jsou Hromnice (v keltském kalendáři svátek Imbolc). Samhain se slaví jako protipól Beltainu, přesně po půl roce.

Pro Kelty byl Samhain začátkem nového roku a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Bylo zvykem například prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu.
Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a pro období Samhainu vytvořil nový svátek – svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows‘ Day, z toho vzniklo pozdější Halloween).

Sejdeme se po 18. hodině u ohně, s sebou přineste něco dobrého k snědku jako poděkování za letošní úrodu a jako pohoštění pro své předky, kteří v tento večer budou s námi.
Příspěvek na program je dobrovolný, nocleh za 250 Kč ve vlastním spacáku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.