Honza

Honza

Honzito

člen vnitřního kruhu

Image description

Od roku 2013 se svou ženou Terezou žije na Sklenářce a plní své poslání v rámci Centra meditací, které společně založili. Podílí se na jeho programu, náplni i provozu a aktivně podporuje soběstačné a vdělávací aktivity Společenství pečovatelů a obyvatel. Pracovně se zapojuje v rámci vlastního programu Jógy a v oblasti služeb pro veřejnost (vaření, prevence a podpora zdraví, vzdělávací programy).

Dlouhodobě se věnuje studiu a osobní praxi Jógy (od roku 2003) a Advaita-védánty (od roku 2016), které vedou k rozpoznání přirozené podstaty existence a povahy vědomí. Velký obrat v životě mu přineslo setkání s odkazem moudrosti a soucitu tamilského světce Bhagavána Srí Ramany Maharsiho. Jeho životní postoje hluboce ovlivňuje práce významných současných učenců a znalců indických nauk, váženého Dr. J.Čumpelíka (Patanjaliho jóga-sútry), ctěného Bhanteho Dhammadípy (Jógačárya) a ctěného Svámího Átmanandy Udásina (Advaita-védánta).

Velkou inspirací jsou pro něho i díla moderních vědců Marka Váchy, Stanislava Komárka, Zdeňka Neubauera, a také osobní poznatky ze studia Jógové terapie (2011–2016) a učení přírodních národů Jižní a Severní Ameriky.

“Důvěřuji ve Vyšší moc a Milost, které uskutečňují přirozený řád přírody a vesmíru a směřují člověka ke zklidění mysli a přímému poznání jeho Niterného jsoucna, pravého „Já“”.

“Každý skutek, chování a myšlenka jednotlivce přímo ovlivňuje chod celého lidstva a určuje povahu života na Zemi a mezilidských vztahů, které jsu pro přežití člověka klíčové”.

“Jedním z nejdůležitějších a nejužitečnějších nástrojů, který má člověk k dispozici, je bdělá pozornost”.