prožitková sebepoznávací setkání

měsíční chýše

měsíční chýše

V lese poblíž Sklenářky je místo pro ženy, které se chtějí (nejen) ve svém Měsíčním čase stáhnout do ústraní, načerpat sílu z Matky Země, nechat odplynout zátěž minulého měsíce a zasít v sobě semínka snů pro měsíc nový.

Měsíční chýše byla založena v srpnu 2013 v kruhu sedmi žn a je pravidelně navštěvována a udržována ženami, které na Sklenářce žijí – pro ně samotné i pro ty, které do ní přijedou odjinud spočinout.

Měsíční čas nazvala Jamie Sams dle tradice severoamerických indiánů Healing Quest (Čas Spočinutí), který je alternativou Vision Questu (Hledání Vize) na mužské cestě válečníka.

Žena obvykle v běžném životě dává, pečuje o ostatní a prostor domova. Měsíční čas je časem pro obnovu sil a péči o sebe. Je dobré v tomto období omezit pracovní povinnosti i společenské kontakty a přemíru slov a strávit alespoň nějaký čas o samotě, nejlépe v lůně přírody.

V čase menstruace je důležité, aby se žena cítila v bezpečí a nasycená. Je dobré pít hodněvody a jíst jednoduché a zdravé jídlo. Když žena hladoví nebo žízní, což je bežné při Vision Questu, její tvořivé vody vysychají. Žena nabízí Životu své tělo skrze menstruaci, těhotenství i porod a není důvod, aby se více vydávala za fyzické hranice těla extrémní zátěží nebo deprivací. Stav hlubokého spojení s vlastní krví a Matkou Zemí může být zcela srovnatelný se stavem po několikadenním půstu nebo nespání.

Během Healing Questu je vhodná jen činnost, která vychází z nitra ven – psát, zpívat, kreslit, hrát na hudební nástroje, tančit, meditovat, vyrábět šperky apod. Žádné informace zvenčí – žádné knihy, poslech reprodukované hudby, telefon nebo počítač.

V chýši může žena pobýt od několika hodin až po tři dny. Pokud budete chtít, můžete mít na delší cestu svou průvodkyni – ženu, která vás dochýše vyprovodí, bude pro vás na Sklenářce držet energii, jednou denně vás navštíví a přinese jídlo a vodu a po návratu vás opět přivítá a společně cestu uzavřete.

Jednoduchá chýše se nachází v medicínském kruhu chráněném stromy. Strážkyní chýše je bříza, jejíž kořeny vytvářejí oltář. Samotnou chýši tvoří třináct kmenů nebo prutů, z nichž každý symbolizuje jednu ze třinácti klanových matek – archetypů, které všechny ženy nosí v sobě. Uprostřed chýše je prohlubeň na žhavé uhlíky pro vykuřování prostoru i očistu těla. Kromě červené plachty pro případ deště a červené svíčky na oltáři není na místě žádné vybavení a každá žena si přinese, co pro pobyt v chýši potřebuje.

S sebou se hodí: karimatka pod sebe, deka přes sebe voda a jídlo v případě delšího pobytu – ideálně jednoduché placky, ovoce, oříšky… předměty síly, vykuřovadla, sirky blok, tužka, pastelky, karty, kyvadlo, buben, chřestidlo nebo jiné hudební nástroje, korálky, … cokoli, čím můžete dát průchod vlastnímu vyjádření toaletní papír a další hygienické potřeby, sáček na odpadky spacák,baterka a repelent, pokud budete chtít přespat

Příspěvek: nocleh ve vile … 250–350 Kč/noc vegetariánská strava … 350 Kč/plná penze, nebo dle počtu jídel doprovázení (vyprovodění, přivítání, držení prostoru)… vědomý příspěvek nebo výměna

měsíční chýše

Nejbližší akce

provází

Tereza

Tereza Dlabalová, Terezita